Grönkulla Gård – nybyggt på Drottninghög
GRÖNKULLA GÅRD – Nyproduktion på Drottninghög

LÄGENHETERNA
På Grönkulla Gård finns alla möjligheter att skapa både det hem och den fritid du vill ha. Här bygger vi 67 rymliga lägenheter, 1:or-4:or och en 5:a, med moderna, öppna planlösningar med antingen balkong eller uteplats.
BOENDEFÖRTUR
För att skapa rörlighet på bostadsmarknaden i Helsingborg kommer samtliga lägenheter på Grönkulla Gård att hyras ut med förtur till Helsingborgshems hyresgäster.
3D-RUNDVISNING
Ta en rundtur i en 3:a på Grönkulla Gård. Länken öppnas i ett nytt fönster.Så här ser 1:an ut!
2018-07-05
Den första augusti öppnar intresseanmälan för en lägenhet i den fjärde och sista etappen. Då hyrs de återstående 1:orna och 3:orna samt projektets enda 5:a ut. Kolla in filmen från 1:an som fått väldigt positivt mottagande under visningarna hitintills. Trevlig sommar.
Kolla in filmen från vår visningslägenhet!
2018-05-02
Mellan den 2-11 maj är etapp 2 med 2:or och 4:or i femvåningshuset öppen för intresseanmälan.

Välkommen på Öppet Hus!
2018-04-03
Följande tider finns vi på områdeskontoret på Drottninghög (Blåkullagatan 3) och presenterar Grönkulla Gård och svarar på dina frågor.
Onsdagen den 4 april kl. 14.00-18.00.
Lördagen den 7 april kl. 10.00-13.00.
Tisdagen den 10 april kl. 10.00-13.00.
Välkommen!

Intresseanmälan för lägenheterna i etapp 1 öppnar den 3 april
2018-03-19
Lägenheterna på Grönkulla Gård hyrs ut i fyra etapper. Intresseanmälan för etapp 1 öppnar den 3 april och består av 1:or och 3:or i femvåningshuset. Inflyttning den 1 oktober i år.

Grönkulla Gård ingår i vårt BoBas-koncept
2018-03-19
Lägenheterna på Grönkulla Gård ingår i vårt BoBas-koncept. Det är ett koncept som säkerställer en fortsatt balans mellan dyrare och billigare lägenheter på bostadsmarknaden i Helsingborg. I en BoBas-lägenhet är det därför t ex inte möjligt att välja tillval eftersom tillval för all framtiden höjer hyran. Läs mer om BoBas.